BİREYSEL SPOR DERSLERİ İLE NE HEDEFLİYORUZ?

Spor, yetersizliği olan öğrencilerin fiziksel ve motor becerilerinin gelişimine yardımcı olurken, aynı zamanda sosyal yaşama uyum sağlamalarına, kendilerini tanımalarına, özgüven geliştirmelerine ve bağımsız biçimde yaşamalarına katkıda bulunur. Yetersizliği olan öğrencilerin toplumsal uyum alanlarında daha aktif ve katılımcı bir biçimde rol almalarını sağlar.

Spor eğitimi ile öğrenciler; sporla ilgili temel bilgi, becerileri edinir. Doğru duruş alışkanlığı ritim ve müzik eşliğinde düzenli hareketler yapma becerisi, işbirliği içinde çalışma ve birlikte davranma alışkanlığı, görev ve sorumluluk alma, dostça oynama ile ilgili tavır, tutum ve alışkanlıklar kazanır. Sinir, kas ve eklem koordinasyonunu, vücut sistemlerini güçlendirir ve geliştirir. Öğrenciler boş zamanlarını spor etkinlikleri ile değerlendirmeye istekli olur.

Spor eğitiminde temel amaç her çocuğun aynı düzeyde yetiştirilmesi değil, her bireyin kendi yeteneklerine göre gelişiminin sağlanmasıdır. İlgili programlarda yer alan çalışmalar öğrencilerin yaşlarına, gelişim özelliklerine ve gereksinimlerine göre belirlenmektedir. Spor çalışmaları; yüzme, tenis, masa tenisi, voleybol, basketbol, bisiklet, fitness, jimnastik olarak düzenlenmiştir.